אחד הראשונים-וויין פיק ז”ל

וויין פיק היה טייס לא יהודי, בנו של כומר מדרום קרוליינה ששירת בחיל האויר האמריקאי במלחמת העולם השניה אך היה ללא נסיון קרבי, ואשר התנדב לטוס בחיל האויר הישראלי הצעיר במלחמת העצמאות. הוא כונה “טייס הקרב הידידותי” לאחר שבאחד מקרבות האויר, כשראה שתותחיו של מטוס האוייב נתקעו,איפשר לו לברוח.

בהיותו כבן 23 יצר קשר עם שליחי הגיוס והציע את שירותיו לחיל האויר. הוא נשלח להמתנה במרכז הגיוס בז’נבה ונשלחו מסרים האם לגייסו.התשובה היתה שלילית והוא נשלח חזרה אולם בסופו של דבר הגיע לארץ. הוא הוצב בטייסת הקרב הראשונה ב-11 באוקטובר 48 וקיבל את דרגת “פקד טייס” ואת המספר אישי 65638

ב-20 בנובמבר 1948 הוזנק במטוס מוסטנג של טייסת הקרב הראשונה ליירוט מטוס סיור בריטי מדגם מוסקיטו שצילם בשמי הארץ בגובה רב והפילו.

ב-15 בדצמבר המריא לטיסת מבחן במטוס אוויה S-199 מס’ 1907 של הטייסת וריסק אותו עקב תקלה.

ב-29 בדצמבר 48 המריא בשעה 10:55 עם רודי אוגרטין לפיטרול מעל אל עריש.

ב-3 בינואר 49 המריא במטוס ספיטפייר עם בוריס סניור לליווי מטוסי דקוטה שהפציצו את פלוג’ה.

ב-7 בינואר ליווה עם ג’ק דויל במטוסי ספיטפייר מטוסי הרוורד שהפציצו את חאן יונס

לאחר מלחמת העצמאות חזר פיק לארץ מולדתו והצטרף כטייס לחברת התעופה פליינג טייגר ליין בשנת 1951. במשך השנים התקדם והפך לטייס הראשי של החברה.

משאלתו האחרונה, לפני שעצם את עיניו ונפטר ממחלה קשה בינואר 1979, היתה להיקבר בארץ הקודש.גופתו הוטסה לישראל והוא נקבר בחלקה הנוצרית אשר בית הקברות הצבאי בחיפה, ליד קברו של ג’ורג’ ברלינג.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print
מנוי
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x