הפלת מיג 15 מצרי, 31.10.1956

בעת מבצע סיני, ביום 31 באוקטובר 56, הזניקה טייסת 101 זוגות של מטוסי המיסטר שלה לפיטרול בשמי חצי האי סיני מעל כוחות צה”ל הלוחמים.

סרן “יאק” נבו במיסטר 60 וסגן יוסף צוק המריאו מחצור בשעה 05:50. כשהיו בגובה 30,000 רגל ליד ביר חמה, הבחין צוק במבנה של שבעה מטוסי מיג 15 מצריים החולפים בטיסה נמוכה. יאק שבר לעבר העננים וצוק אחריו, שומר על זנבו. כשיצאו מהעננים לעבר המבנה המצרי, זיהו רק שלושה מיגים. התפתח קרב אויר שנמשך כ-5 דקות ובו ירה נבו על מיג אך אויים ע”י מיג נוסף וניתק מגע.

בדרך חזרה לשטח ישראל, כשהיו מעל צפון סיני, זיהו זוג מטוסי מיג 15. יאק רדף אחר אחד מהם, ובטווח 600 מטר מצא עצמו ביתרון על המיג. הוא ירה צרור מתותחי ה”דפה” של המיסטר אך החטיא. הוא צמצם את הטווח ל-400 מטר, ירה צרור נוסף ושוב החטיא. הוא המשיך ללחוץ על ההדק ופגזי 30 מ”מ נורו בצרור ארוך לעבר המיג עד שהטווח ביניהם הצטמצם ל-200 מטר.

הפגזים פגעו בכנפו של המיג הכסוף. הטייס המצרי הנחית אותו נחיתת אונס על שפת ימת בראדוויל. לאחר המלחמה חולץ המטוס והועבר לבסיס חצור והוצג בתצוגות שונות. מאוחר יותר הונח כאנדרטה במקום בבסיס שנקרא מאז “רחבת המיג”.

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה