הפלת מיג 17 סורי, 15.8.66

בלילה שבין 14-15 באוגוסט 66 בשעה 03:30, עלתה נמ”כ (נושאת מכוניות) מח-38, ששימשה כספינת משמר של חיל הים, על שרטון – כ-50 מטר מן החוף הסורי שבגדה המזרחית של הכינרת – בין הכפרים עקב ומסעודייה. נסיונות מפקד המשמרת להוריד את הספינה מהשרטון נכשלו והוא דיווח לבסיס חיל הים על המצב וביקש סיוע בחילוץ.

חצי שעה לאחר מכן יצא נמ”כ נוסף לעזרת הספינה התקועה, ויחד איתו מפקד הפלגה בסירה נפרדת, והם החלו בנסיונות חילוץ, אלא שאז נתגלו ונפתחה לעברם אש סורית. פגז תול”ר אף פגע בספינה התקועה ופצע את המפקד ושלושה חיילים.

מפקד הפלגה הזמין סיוע אווירי, וחילץ בסירתו את הפצועים לקיבוץ גינוסר.

נסיונות גרירה נוספים נכשלו, וצוות הנמ”כ התקוע התפנה ממנו, למעט סגן מפקד הפלגה ושני חיילים. לפתע התקרבו לעבר הנמכ”ים שני זוגות מטוסי מיג 17 סוריים, כשכל זוג צולף על נמ”כ אחד. הנמ”כ התקוע נפגע מהירי אך כשהתקרבו המיגים ליעף שני, פתח צוות הנמ”כ באש נ”מ ממקלעי ה-0.5 שהיו על סיפונו. מטוס מיג אחד נפגע מהצרורות הארוכים ונפל לכינרת. יתר המטוסים המשיכו לצלוף ולרקט את הנמ”כ שהחל לבעור בחרטום ובירכתיים. שלושת מטוסי המיג 17 וזוג מטוסי המיג 21 שחיפה עליהם ממעל הסתלקו ואז חידשו הסורים את האש מהחוף. הנמ”כ נפגע משני פגזי תול”ר נוספים. בשלב זה הגיעה סירת חילוץ ופינתה את הצוות. מטוסי ח”א תקפו את העמדות הסוריות כדי להשתיק את האש.

טייסת 117 הזניקה בשעה 08:57 זוג מטוסי שחק ליירוט המטוסים הסוריים. כשהגיעו למקום, נוכחו הטייסים סרן יהודה קורן (בשחק 25) וסרן אבי לניר שהמטוסים הסוריים כבר עזבו, ונשארו לפטרול. אבי לניר שהוביל בגלל תקלת קשר במטוסו של קורן יצר קשר עין עם זוג מטוסי מיג 17 שטסו בגובה 12,000 רגל, בשורה עורפית ופניהם לכיוון צפון מזרח. השחקים עקבו אחריהם והטייסים התחלפו בהובלה. קורן צלל בעקבות המיגים, צימצם טווח, ובמרחק 1200 מטר קיבל ציפצוף באזניות המעיד על קליטת טיל השפריר 1 שנשא. הוא לחץ על הפיקל, הטיל שוגר אך לאכזבתו של קורן טס לעבר הקרקע. קורן לא התמהמה והמשיך להתקרב למיג האחורי. בטווח 800 מ’ פתח באש מתותחיו ואז טייס המיג שבר הצידה תוך נסיקה. קורן התקרב שוב ובטווח 300 מטר ירה שוב. צרור הפגזים פגע בכנפי המיג, המיג נדלק, צלל והתרסק.

אבי לניר ניסה לרדוף אחרי המיג השני אך באותו רגע התקבלה הודעה בקשר לנתק מגע וזוג השחקים חזר לבסיסו.

לימים, כאשר ירד מפלס הכינרת, נתגלו שברי מטוס המיג 17 שהופל, ושבריו הועברו אל מוזיאון חיל האוויר בחצרים.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x