הפלת ארבעה מיג 21 מצריים, 5.6.67

עם פתיחת מבצע מוקד ישבו סרן איתן כרמי, סמ”ט א’ של טייסת 119 סגן גיורא רום במטוסי השחק שלהם (מספרי זנב 66 ו-60) משעת בוקר מוקדמת בכוננות בליין הירוט.איתם המתינו אברהם שלמון ומנחם שמול. המטוסים היו מצויידים בדלק פנימי מלא, שני בידונים 1300 ליטר, וחמושים בשני טילי שפריר 1.

הם צפו בהמראות גלי התקיפה מתל נוף והמתינו. בשעה 09:10 הגיעה הודעת “זנק”. הטייסים הניעו במהירות, הסיעו למסלול ההמראה תוך שהמגדל נותן להם עדיפות, הפעילו את המבערים האחוריים והמריאו לדרום-מערב לכיוון בסיס ח”א המצרי אבו סואר. הם נסקו לגובה 25,000 רגל וטסו בטיסה ישירה למטרה כדי לחסוך בדלק. את השדה תקפו באותה עת מטוסי מיסטר של טייסת 116 ומטוסי מיג 21 שהוזעקו למקום כבר הצליחו להפיל את מטוס המיסטר של סרן דן מנור שנפל בשבי.

עם הגיעם לאיזור החל הזוג שאותו הוביל איתן כרמי בפיטרול הגנת שטח מעל לשדה ולאט לאט הנמיכו. בהגיעם לגובה 12,000 רגל הבחין כרמי במטוס MiG-21PF מתחיל בהמראה על המסלול המקביל שלא נפגע. כשגיורא רום מחפה על זנבו צלל כרמי על המיג שפנה לכיוון דרום תוך כדי נסיקה. הוא התארגן מאחורי המיג, שיגר טיל שפריר שלא פגע, לאחר מכן שם עליו את ה”פיפר” (כוונת) במרחק 250 מטר, ירה צרור קצר ושוב לא פגע. הוא צימצם את הטווח, התקרב למרחק 200 מטר, טייס המיג הבחין בשחק המתקרב והפך הטייה ימינה, אך באותה שנייה לחץ כרמי על ההדק. צרור פגזי ה-30 מ”מ שנורה מזוג תותחי הדפה של השחק פגע במיג פגיעה ישירה והוא נדלק, נכנס לסיחרור ימני ונכנס לאדמה.

זוג השחקים פנה חזרה לשדה בגובה 1000 רגל וחיפש טרף נוסף. שמי השדה התמלאו פתאום במיגים. גיורא רום גילה מיג 21 המנסה להתיישב על זנבו של שחק מזוג של טייסת 117, התארגן עליו, ירה והמיג התפוצץ.

לאחר מכן גילה הצמד זוג מיגים נוסף. גיורא רום הפיל אחד מהם ואילו כרמי לקח את המיג השני, חלף אותו ב-180 מעלות ולאחר מספר תמרונים במבער אחורי מלא ובגובה נמוך התקרב למיג לטווח 600 מטר. כרמי ירה על המיג בזוית צידוד גבוהה ועם היסט כוונת קדימה ולא ראה פגיעות. עקב מחסור בדלק הוא ניתק מגע וחזר עם רום שכילה את תחמושת תותחיו לחצרים, שם הם תידלקו את המטוסים וחזרו לבסיסם. לאחר מכן התברר שהמיג שכרמי ירה עליו בטרם ניתק מגע נפגע ונפל, וההפלה נזקפה לזכותו.

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!