הפלת מיג 21 מצרי, 8.2.70

מבצע “פריחה 8” נערך ביום 8.2.70, בעיצומה של מלחמת ההתשה. למבצע זה יצאו זוג מטוסי קורנס של טייסת 201 שאותם הטיסו יורם אגמון ונווטו פסח ויגאל שוחט ונווטו גולדווסר. הם תקפו את מחסני הציוד של הצבא המצרי ליד חילואן.זוג קורנסים שני היה של טייסת 69 שאותם הטיסו אביהו בן נון ונווטו אייל אחיקר ואביאם סלע ונווטו שבתאי בן שוע בקורנס 126 שתקפו את מפקדת הקומנדו הימי המצרי ששכנה גם היא ליד חילואן. בסיום התקיפה התארגנו הקורנסים לפנות חזרה כשהטייסים מעבירים את הכוונות למוד אויר-אויר למקרה ויצטרכו להתמודד עם מיירטים.

המצרים הזניקו כמה מבני מטוסי מיג 21 שעמדו בכוננות ירוט בבסיס אינשאס. המיגים פנו מזרחה בגובה בינוני ולאחר מכן, כשהתקרבו אל הקורנסים, משכו לירוט. הבקרה של חיל האויר, שקיבלה ידיעות מודיעיניות על המראת המטוסים המצריים , הורתה לטייסי הקורנסים לפנות מזרחה. הם פנו מזרחה כשהזוג של טייסת הפטישים טס כחיפוי מעל לעננים. כשהתגלו שני המיגים הראשונים השליכו בן נון וסלע את הנתיקים. סלע צלל אל מתחת לעננים כדי לרדוף אחרי המיג הראשון ובגלל תקלת קשר לא הצליח לתת לבן נון כיוון טיסה. בן נון החל במרדף עצמאי אחרי המיג השני.

סלע עקב אחרי המיג שלו בעזרת המכ”מ של הקורנס ושיגר טיל לביד שלא פגע במטרה. כשהגיע לטווח טילי הדקר שיגר טיל שאף הוא לא פגע, שיגר טיל שני שיצא מהנט”ל אך עקב תקלה פגע בכנף הקורנס ויצא משליטה. סלע צימצם טווח והחל לירות במיג המנסה להתחמק מתותח הוולקן שלו, לאחר שירה כ-7 צרורות המיג נפגע, עלה באש ונפל. יתר מטוסי המיג נתקו מגע.

המטוס המפיל: קורנס 126

מטוסי הקורנס שבו לטיסת מבנה מעל לעננים ופנו לעבר סיני. זו היתה ההפלה הראשונה בקורנס של טייסת 69 וההפלה הראשונה בעולם בתותח הוולקן של הקורנס.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x