הפלת שני מיג 21 מצריים, 11.9.1969

קורן
פרידמן

אחרי ישיבה קצרה במיידי הוזנקנו לכיוון ראס סודר. אני הטסתי את שחק 50. מיד לאחר ההמראה הודיע הבקר “לקרב”.השתהינו קצת בזריקת נתיקים ורק לקראת גובה 15,000 רגל השלכנו את הכנפיים. הבקר העביר אותנו להאזנה על ערוץ נוסף שבו התנהל כבר קרב של “דפנה”. 1 שמענו את מס’ 1 שלהם (אפשטיין) מפיל, ומס’ 2 (גונן) מדווח שלא פוגע.הגובה שלהם היה נמוך ואילו הבקר התעקש שהקרב ב-20,000.

אחרי כן התברר שהוא לא ידע ש”דפנה” נכנס לקרב עם סוחויים בעוד שהוא ירט אותם על מיגים בפטרול. בזמן הירוט שלנו עברנו מעל סואץ עם פזילה לכיוון עגריד.קשר עיין נוצר קצת מערבית לאל חפייר עם מיג 21 בודד. פנינו ימינה וגם הוא פנה ימינה. כשהיינו בכיוון צפון, גילינו שישיית מיג 21 מסודרים בשלושה זוגות. נוצר מעין מעגל של שישיית המיגים ושני שחקים. זוג המיגים האחורי הפך הטייה ופרידמן הלך אחריהם. אחרי זמן קצר הפכו שוב ימינה ונוצרו שני מעגלים בפניה ימנית. אני עם רביעיית מיגים ופרידמן עם זוג. מס’ 2 בזוג של פרידמן התחיל לפגר אחרי מס’ 1 שלו כשפרידמן מתארגן אחריו,אבל עדיין בזויות צידוד גבוהות, עם צורך בהרמת אף בכל פעם.

שחק 50 שאותו הטיס יהודה קורן בקרב

בשלב מסויים פרידמן חידד חריף אחרי המיג במקום להרים אף, והצליח להתיישב בטווח 300 מטר בערך.הוא ירה צרור אחד כשהכוונת עדיין לא מאורגנת ,וצרור שני קצר מאד שהדליק את המיג.

במשך אותו זמן התעסקתי עם הרביעייה כשאני עסוק יותר בסיכול התקפותיהם מאשר בהתארגנות על המיג שלפני. המיגים היו חולפים אחרי בזויות צידוד גבוהות מאד ולמרות זאת שיגרו 3 טילים וירו 4 צרורות ארוכים של תותחים, כל זאת בטווחים של 300-700 מטר. לא יכולתי להפוך הטייה ולקחת את המיגים שחלפו אותי  היות ותמיד היה אחד נוסף שסיכן אותי.

הקרב נמשך מספר דקות כל הזמן בפניה ימנית , כשבשלב מסויים בכל זאת הפכתי אחרי מיג שחלף אותי. לפני שהספקתי להתארגן הזהיר אותי פרידמן  על מיג שיושב עלי.העפתי אותו קדימה והמיג מפנייה ימנית הפך לשמאלית. בהפיכת הטייה שיגרתי טיל ושברתי ממיג נוסף שהיה בצד לפני השיגור.המיג הזה כנראה ניתק מגע, והמיג שעליו שוגר נראה בוער.

בשלב זה היה “הפסק קרב” , נפגשנו מעל לעיר סואץ וחזרנו לרפידים.

הערות המערכת:

1   הכוונה למבנה “דפנה” של טייסת הקרב הראשונה

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *