הפלת 2 סוחוי 7 מצריים, 19.10.1973

במסגרת מבצע “מפצח 22” לתקיפת סוללות הטילים של המצרים בגזרת תעלת סואץ במלחמת יום הכיפורים,המריאה מבסיס חצור ביום 19 באוקטובר 1973 רביעית מטוסי קורנס של טייסת 201 לפטרול ירוט באיזור טסה. את המבנה, שאות הקריאנ שלו היה “נמר” הובילו רון חולדאי ונווטו יצחק אמיתי בקורנס 662. מספר 2 במבנה היו זהר/קרייתי, מס’ 3 גוריון/גל ומס’ 4 רותם/ארז.

בתחילת הפטרול קיבל המבנה הוראה לטוס לכיוון דוור סואר. בהגיעם לשם הצטרפו לפטרול בגובה נמוך שביצעו ארבעה קורנסים וגם מטוסי שחק מטייסת 101. לפתע קיבלו התרעה על הופעת מטוסים מצריים כחמישה מייל מאחוריהם.

סיפר חולדאי בתחקיר: “פתאום צעקות (ברדיו) על מיגים מעלינו. אנחנו מסתכלים ורואים סוחוי 7 ואחריו מטוס נשר. אני לא רואה מטוסים אחרים, לכן אני מחליט להתארגן על המטוס הנ”ל במידה והנשר לא יצליח להתארגן עליו. הסוחוי חוטף צרור תותחים ונדלק. אפשטיין הדליק עוד אחד1. אז מופיע זוג סוחוי בפנייה שמאלית מדרום ופונה מערבה. פנינו אחריו. בטווח של מייל אני משגר טיל דקר על אחד מהם. הדקר מנווט אליו אבל חולף מתחתיו ולא נראה מתפוצץ. החלטתי ללכת על השני ואז הוא חוטף דקר של זהר ומתפוצץ באויר. תוך כדי כך אנחנו רואים שגם הסוחוי השני נכנס לאדמה לאחר שהטייס נטש.”

קורנס 622 בהמראה. ניתן לראות את סימן ההפלה מתחת לתא הטייס

הערות המערכת:

1. אפשטיין הפיל עוד סוחוי באותו קרב, בנשר 61.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x