הפלת שני סוחוי 20 מצריים, 19.10.1973

בשעות אחר-הצהריים של יום ו’,19 באוקטובר 1973 יצא לי שוב להיות בכוננות. לפני 16:30 עלה יגאל זיו על הטלפון והודיע שהוא מוציא אותנו ברביעיה לקראת תקיפה מתקרבת לגשר. זינקנו ברביעייה. אני בנשר 61, גדעון דרור בנשר 18,דרור חריש ואיתן אדרס. לאחר שעברנו את הטיסה מערבה נאמר לנו שאנחנו מצורפים לפיטרול של טייסת 201, שהסתובב בגובה נמוך מעל לאגם. מנוסה כבר מהצהריים, באתי הפעם במהירות נמוכה יותר.

כשעלינו על האגם גילינו את הקורנסים. התחלנו להצטרף, כשגילינו פתאום זוג מטוסים לא מזוהה מושך מכיוון דרום, בפניה שמאלית מערבה לגובה 2,450 מטר בערך. דיווחתי מייד ומשכנו אליהם. לי הם נראו כמו מטוסי מיג-21. נכנסתי מיד אחריהם ושיגרתי טיל על הימני. הטיל פגע והוא התפוצץ.

התחלתי ללכת על השני, כשראיתי דרומית לי את כל שורת התוקפים, כ-12-8 מטוסים, מושכים ליד שפת האגם בפניה שמאלית לתקיפה. עזבנו מייד את המטוס הבודד שברח מערבה ופנינו אל התוקפים תוך דיווח לקורנסים. התארגנתי אחרי סוחוי, כשמספר שתיים מבקש רשות להיכנס לפני. אישרתי לו, אך התברר שהוא מתכוון לזוג אחר וצולל אחריהם. זוג זה הלך אחרי זוג קורנסים מטייסת “האחת”. הסוחויים סגרו טווח וכל צעקותינו ברדיו לא עזרו עד שמספר שתיים שלי פגע באחד מהם והשני ברח.

המשכתי אחרי הסוחוי שלי, ובטווח 400 מטר בערך, כשרצינו לפתוח באש, נדחף פתאום מספר שלוש בינינו והודיע לי שהוא לוקח אותו. ברירה לא היתה, ואישרתי לו. להפתעתי, הוא שיגר עליו מטווח קרוב מאוד טיל, שכמובן לא פגע וחלף קדימה. המשכתי אחרי הסוחוי ששבר חזק ימינה ומשך למעלה. בטווח כ-300-250 מטר יריתי בו צרור, שפגע מיד. הוא התפוצץ, התהפך ונפל לתוך האגם.

פניתי לחפש מטרות נוספות וגיליתי רביעיית סוחויים בורחת מערבה, כשזוג קורנסים רודפים אחרי זוג הסוחויים הצפוני. נכנסתי אחרי הזוג הדרומי והתחלתי לסגור עליהם, כשהאחורי נמרח פתאום על האדמה. השני, שהיה רחוק, נעלם לי במערב. הצטרפתי לקורנסים וראיתי את אלי זוהר מפיל סוחוי-7 בטיל ואת רון חולדאי משגר טיל ולא פוגע, אך הסוחוי, מהשבירה, נכנס לאדמה. התארגנו חזרה למבנה בצד המזרחי של התעלה וחזרנו לנחיתה.

בתחקיר מאוחר יותר, לאחר צפיה בסרטי הירי, הסתבר שהמטוסים שאותם הפלתי היו סוחוי-20. באותו יום הפלנו סך-הכל ברפידים כ-15 מטוסים.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
גידי
גידי
1 year ago

עשית קופי פסט מהספר של אפשטיין. יש טעויות באיוש ובהפלות. כדאי שתבדוק עם ענף היסטוריה של ח”א.

משה הרץ
משה הרץ
5 months ago

המוביל כנראה שלמה לוי מ-113, ולא גיורא אפשטיין {כל הטייסים מ- 113)!

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
2
0
Would love your thoughts, please comment.x