ההיסטוריה של חיל האויר נשמרת בארגנטינה

פורסם גם ב”מצב  הרוח”-השבועון לציבור הדתי לאומי, גיליון 382
תודתנו למחבר על אישורו לפירסום ב”מרקיע שחקים”

בהיסטוריה של צה”ל בכלל, ושל חיל האוויר בפרט, נשמר מקום של כבוד למטוס המיראז’ 3, כוכב הניצחון המרהיב של מלחמת ששת הימים, מלך מפילי המיג 21 בשנים שלפני מלחמת ששת הימים ואחריה, שהיום כבר מותר לגלות שכינויו הרשמי בחיל האוויר היה ‘שחק’, עד שמטוסי הפאנטום (‘קורנס’), גזלו ממנו את הכבוד והבכורה.

אתר האינטרנט ‘מרקיע שחקים’, העוסק בהיסטוריה של התעופה בארץ, בניהולו של אבינעם מיסניקוב מאריאל, פירסם לאחרונה את סיפורי אחריתם של מטוסי המיראז’. בשנת 1982, 20 שנה אחרי שראשוני המטוסים נחתו בארץ, הוצאו המיראז’ים מהשירות ונמכרו לחיל האוויר של ארגנטינה, בעיסקה שכונתה ‘עששית’. כיוון שהעיסקה באותן שנים נשמרה בסוד, נצבעו המטוסים וסומנו בקוד זנב של ח”א של פרו. עם הסימון הזה הועלו על אניות שיצאו לבואנוס איירס. אחרי שנתיים של שינויים, הם נכנסו לשירות בחיל האוויר הארגנטינאי למשך עשור.

עד כאן מהלכים מקובלים בכל העולם. הסיום העצוב של הפרשה הוא, שכאשר אותם מטוסי מיראז’ הוצאו משירות, חלקם הוצבו כאנדרטאות ברחבי ארגנטינה. וכך מטוסי חיל-האוויר הישראלי, שרשמו פרקים מפוארים בהיסטוריה הצבאית של מדינת ישראל, שהמדינה מתגאה בהם עד היום, מפארים כיום אנדרטאות הנצחה וזיכרון לא במקום הראוי להם, במדינת ישראל, אלא בחלקו הדרומי של חצי הכדור המערבי, ארגנטינה.

המיראז’ 158, כונה ‘אלוף ההפלות של חיל האוויר’. הוא אחד משני המיראז’ים שנשאו על חרטומם 13 סמלי הפלה – משמע מטוס שהפיל 13 מטוסי אוייב, ממלחמת ששת הימים ואחד אחרי מלחמת יום הכיפורים. כיום הוא מוצב בוילה קרלוס פאז כאנדרטה לזכרו של הטייס הארגנטינאי גוסטבו ארגנטינו גארסייה קוארבה. ב-12 באוקטובר 73, היום השביעי של מלחמת יום הכיפורים, הפיל במטוס הזה סא”ל אבי לניר הי”ד, מפקד טייסת המיראז’ים, מטוס מיג 17 של חיל האוויר הסורי. למחרת נפל לניר בשבי הסורי, שם עונה למוות בידי שוביו הסורים, שניסו ללא הצלחה להציל מפיו את הסודות הכמוסים שידע. על עמידת הגבורה שלו בשבי עד מוות, קיבל את עיטור העוז. האם לא היה ראוי שהמיראז’ הזה יפאר במדינת ישראל את זכרו של סא”ל לניר, במקום איזה טייס ארגנטינאי עלום שם?

וישנן עוד דוגמאות. מטוס נוסף, שהפיל ארבעה מטוסי מיג מצריים וסורים במלחמת ההתשה ומלחמת יום הכיפורים, מוצב משומר בסן לורנצו שבמחוז סנטה פה בארגנטינה. ועוד מיראז’, שלרשותו 6 הפלות מטוסים במלחמת ששת הימים, מלחמת ההתשה ומלחמת יום הכיפורים, מוצב כ’שומר שער’ בבסיס האחזקה ריו קווארטו שבמחוז קורדובה. ומטוס נוסף, שאף הוא נשא על חרטומו חמישה סמלי הפלה, מוצב לראווה בבית הספר הטכני של ח”א הארגנטינאי בסנטה תרזה.

במוזיאון התעופה הלאומי של ארגנטינה במורון , אפשר לראות מטוס מיראז’ שהפיל 6 מטוסים במלחמת ששת הימים ובמלחמת ההתשה, אחד מהם ירדני, ומטוס נוסף שהפיל חמישה מטוסי אוייב, ניצב על עמוד בבסיס האחזקה של הבריגדה האווירית הרביעית, באל פלומרילו שבמנדוזה.

מטוס המיראז’ המוצב כ’שומר שער’ בכניסה לבריגדה הרביעית בבסיס טאנדיל בארגנטינה, לא הפיל אף מיג מצרי. זה היה מטוס צילום, ללא חימוש, שמספרו בחיל האוויר היה 98, אחד משני המיראז’ים לצילום של החיל ערב מלחמת ששת הימים (מספרו של השני היה 99), ובו צילם רן פקר לפני מלחמת ששת הימים מתקנים ביטחוניים במצרים, וגם את הפירמידות והספינקס שליד קהיר, אחת ממאות גיחות סיור צילום שביצע המטוס מעל שטחי מדינות ערב.

ואלו רק חלק מהדוגמאות. במוזיאון חיל-האוויר נמצאים רק שני מטוסי מיראז’, מתוך העשרות ששירתו בחיל האוויר.

“עם שאינו יודע ומכבד את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל”, כך סח יגאל אלון, מפקד הפלמ”ח, מהמפקדים הבולטים של מלחמת העצמאות, ולימים אחד ממנהיגי המדינה. נקודה חשובה למחשבה, ערב יום העצמאות הס”ח למדינת ישראל.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x