הפלת מיג 21 מצרי מעל צלאחייה, 11.10.1973

רס”ן איתן פלד ונווטו עמרי טלמון הובילו בקורנס 620 את מבנה “כלב” של טייסת 201 שכלל גם את רגב/טמיר ואת רותם/גל , לתקיפת קלע של בסיס ח”א המצרי צלאחייה בבוקרו של יום 11 באוקטובר 73.

יחד עימם יצא למטרה זו מבנה “טלה” שאותו הובילו בן עמי פרי/דוד,ושכלל גם את אליאל/לזר, סתוי/כהן ושלו/שליין. שהיה מיועד לתקיפת חתף של השדה.

המבנה המריא מבסיס חצור בשעה 07:45 וכשהגיע למטרה נתקל במטוסי מיג 21 שפטרלו מעל לשדה .המיגים התישבו על מס’ 3 וזה קיבל התרעה ממס’ 1 של מבנה “טלה”, לפני יציאת הכיוון.

את שקרה שם תיאר הנווט יהואר גל באלבום מלחמת יוה”כ של הטייסת:

“יציאת הכיוון ליעף הקלע היתה כפר שיושב על הצטלבות קוי מתח עם כביש ותעלת מים. כ-15 שניות לפני יציאת כיוון  אחרונה שמענו ברדיו “ברד”. מיד אחרי כן שמענו את קולו של פרי מודיע לשבור. לא היה ידוע למי הכוונה. מיד אחרי נקודת היציאה פלד נכנס לפניה. היה לנו רושם שהוא מתכוון לעשות 360 ולצאת מסודר מנקודת היציאה.עדיין היינו עם כל החימוש והבידונים. תוך כדי הפנייה אנחנו שומעים “כלב 3 שבור!” ואז לחיצה על ה”פניק”. תוך כדי השבירה מתגלה המיג שיושב ומחזיק את השבירה.
 
הרמה אחת של רותם ומיד הורדה. צלילה פראית בגובה נמוך. המיג לא “מחזיק” מוותר ומסתלק מערבה. אנחנו נחלצים מהמיג ומצטרפים לפלד שיושב טוב על מיג אחר. כמובן שהוא עם הפצצות ויורה על המיג. הרבה הבהקים מהפגיעות במיג, אבל  הבחור מסרב להתפוצץ. פלד יוצא ואנחנו נכנסים לפס לא מסודר. מרביצים צרור שכנראה לא פוגע ואז פלד מודיע שהבחור קפץ.”

המטוס המפיל:קורנס 620

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x