הפלת בכורה למטאור וההפלה הסילונית הראשונה בחיל האויר, 1.9.1955

לאחר תקיפות צה”ל על בסיסי פדאיון בחן יונס באוגוסט 1955, החל חיל האוויר המצרי לחדור את המרחב האווירי של ישראל. ב-1 בספטמבר 1955 עשתה זאת רביעייה של מטוסי ומפייר שנכנסה למרחב האוויר הישראלי בגבה נמוך מצפון לרצועת עזה וגם ירתה מספר צרורות על קיבוץ כרמיה. יחידת הבקרה ברמלה איתרה את החדירה ובשעה 06:52 בבוקר הוזנקו סרן אהרון יואלי במטאור 36 ואיתו סרן יהואש צידון במטאור נוסף שהיו בכוננות יירוט בבסיס חצור. הם פנו לכיוון החוף ומשם דרומה. באזור אשקלון ובגבה 5,000 רגל איתר צ’אטו מטוס שטס בגבה 3,500 רגל, במרחק 1.5 ק”מ לכיוון צפון-מערב.

קרב האויר:יואלי מאחורי זנבו של הוומפייר המצרי (הדמיית מחשב)

צ’אטו עבר מאחורי יואלי כדי להגן על זנבו ויואלי צלל לעבר המטוס כשהשמש מאחוריו, ובטווח 400 מטר ממטוס הוומפייר המצרי מספר 1569 ירה צרור פגזים נותבים שעזרו לו לכוון במקום להשתמש בכוונת. הפגזים פגעו בשורש כנף שמאל של הוומפייר ואח”כ במרכז הגוף. המטוס עלה באש, הסתחרר והתרסק בשדה תירס ליד קיבוץ כרמיה.

בינתיים שבר צ’אטו כמה פעמים ימינה ושמאלה והתמקם בזוית 90 מעלות מהמטוס הוומפייר השני. יואלי שבר שמאלה ומשך חזק למעלה ופנה לעבר הוומפייר השני מספר 1567, שפנה דרומה והחל לברוח. טייס הוומפייר שהבחין ביואלי הרודף אחריו, ניסה להתחמק וביצע כמה גילגולים בגובה נמוך. בגובה של בערך 1000 רגל וממרחק של בערך 300 מטר, שיגר יואלי צרור נוסף, שפגע מאחורי תא הטייס. הוומפייר התפוצץ ושבריו נחתו לא הרחק מקיבוץ ארז.

חיל האוויר המצרי הודיע לאחר מכן ששני מטוסי וומפייר שלו התנגשו באוויר בעת גיחת אימונים. טייסת הסילון הראשונה חגגה את ההפלה הסילונית הראשונה בתולדות חיל האוויר, וההפלה הראשונה מאז הסתיימה מלחמת העצמאות.

טייסת 117 חגגה את ההפלה הסילונית הראשונה בתולדות חיל האוויר, וההפלה הראשונה מאז הסתיימה מלחמת העצמאות.

הפלת המטוסים המצרים הייתה ארוע חגיגי. הטייסים, בליווי מפקד חיל האוויר דאז דן טולקובסקי נפגשו עם דוד בן גוריון וסרט הצילום שתיעד את ההפלה הוקרן בבתי הקולנוע. יואלי אף סיפר כי ראש עיריית אשקלון שלח לו שעון במתנה כהוקרה על כך שלא הפיל את המטוס מעל העיר. על שני מטוסי הסילון הראשונים שהפיל חיל האוויר, זכה אהרון יואלי לקבל ציון לשבח לרבות מכתב הוקרה מיוחד שניתן לו על ידי ראש הממשלה דאז – דוד בן גוריון. עיטור זה הומר לימים בעיטור העוז.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x