הפלת שני מיג 21 סוריים, 5.6.1967

סיפור הפלות נוסף ממלחמת ששת הימים

בשעות אחר הצהרים של היום הראשון של מלחמת ששת הימים המריאו מחצור שמונה מטוסי סמב”ד של טייסת 105 לתקיפת בסיס ח”א הסורי סייקל. לאחר ההמראה התארגנו המטוסים בשתי רביעיות. את הרביעיה השניה הוביל מפקד הטייסת, רס”ן אהרון (יאלו) שביט. יחד איתו היו במבנה מס’ 2 סגן ירמי קידר, מספר 3 סגן יגאל שוחט, ומספר 4 סגן אלי זהר במטוס 708.

לאחר ההמראה פנו המטוסים וחצו את השומרון, את נהר הירדן ואת התפר שבין הירדן לרמת הגולן והגיעו לסייקל בגובה נמוך מכיוון דרום. מוביל המבנה הראשון שכבר תקף בשדה הזהיר את שביט שמעל לשדה מסתובבים מטוסי מיג 21. שביט הורה למספר 3 שסבל מנזילת דלק להשליך את פצצותיו,לנסוק לגובה ולחפות.

הם נכנסו ליעף התקיפה בתוך אש נ”מ צפופה. מטוסי המיג עטו עליהם. שביט השליך פצצותיו , משך לשמאל והביט סביבו. קידר טס אחריו ומאחורי זנבו יושב מיג שיורה עליו.זהר פנה ימינה כשמיג בעקבותיו. שביט הורה לזהר למשוך חזק, לעשות סיבוב של 360 מעלות ולחזור מעל למסלול, לקידר הורה להפוך הטייה. מצב זה גרם לכך ששביט התיישב על זנבו של המיג שישב מאחורי זנבו של זהר. טייס המיג הוזהר ושבר חזק לצד שמאל ולאחר מכן משך מעלה.שביט צלל והפנה את גחון מטוסו לעבר המיג. טייס המיג צלל לעברו ואז שביט שבר וביצע פנייה וזרק את המיג קדימה. המיג חתך לפני הסמב”ד ואז שביט התיישב על זנבו. הטייס הסורי נבהל והתחיל לפנות בחדות ובגובה נמוך ושביט מאחוריו. כשהיה בשיא הפנייה שלח בו שביט שלושה צרורות מתותחי ה-30 מ”מ שלו, המיג נפגע, התפוצץ והתרסק אל תוך הבסיס.

מספר יאלו בראיון לביטאון ח”א:

…”אני עצמי התחלתי לסגור על המיג האחורי ,אבל הממזר ראה אותי ומשך מייד ב-90 מעלות  למעלה. היה לי ברור שכאן, אם אני מנסה ללכת אחריו, אין לי שום סיכוי. זהו בדיוק המקום  שבו יש למיג עדיפות ביצועים מירבית עלי.חוץ מזה, לא היה לנו דלק לנהל קרב ארוך מעל סייקל.

החלטתי לנסות לפתות אותו. הוא מושך ואני מוריד אף ומפנה אליו את הגחון  כאילו החלטתי לעזוב אותו ולהסתלק. עכשיו הוא נעשה גיבור והוריד אלי את האף. כאן נכנסתי לתמרון  ותפסתי אותו מלמעלה. ירדנו לגובה נמוך:2000 רגל ואח”כ 1000 רגל. הוא נכנס לפנייה חדה מעל לבסיס, ושם ההם יורים על שנינו מכל הגגות  ומכל המוסכים. חגיגה אמיתית……ושוב מסתבר לי שהמיג מטוס עדיף ושאני לא מצליח להחזיק אותו. שיניתי כיוון, הוא התפתה והפך הטייה. כאן תפסתי אותו. עוד הפיכת הטייה אחת  צרור ארוך יחסית, והמיג התרסק במרכז השדה, ישר באיזור המוסכים….”

בינתיים התלבש קידר על המיג השני. הטייס הצעיר ביקש לדעת מה לעשות ושביט הורה לו ללחוץ על ההדק. קידר ירה במיג. המיג נפגע, כנפו התפרקה והוא התגלגל והתרסק מחוץ לגדר הבסיס.

סמב”ד 708 שאתו הפיל אלי קידר את המיג

מטוסי המבנה התקבצו וחזרו לבסיסם. שמי בסיס חצור רעדו מ”בז” הניצחון שביצעו השניים.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

1 תגובה
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
רון
רון
11 months ago

זוכר את כולם. את יאלו (יאלובסקי) נוסע בדה שבו הצבאית שלו בתוך הבסיס גם את אלי זוהר (זונשיין) ממושב אביגדור את שוחט ואת קידר. היו ימים.

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
1
0
Would love your thoughts, please comment.x