מפגש יסעור עם מיגים במלחמת יום הכיפורים

ניסיון של מיגים מצריים ליירט מסוק יסעור במלחמת יום הכיפורים

בתאריך 11 לאוקטובר בשעות אחר הצהריים המוקדמות הוזנקנו מרפידים לפנוי פצועים של חטיבה 35 בוואדי ראס סודר בקרב עם הקומנדו המצרי.

הצוות כלל את טייס המשנה ישראל גת ז”ל, המכונאים המוטסים בני אברון ויעקב קושמרו , שני רופאים מוטסים ושני חובשים (אחד הרופאים היה ד”ר אילן קוץ). אחרי המראה טיפסנו לגובה שתיים בכיוון דרום וניסינו להקים קשר עם הכוח הקרקעי.

פינוי פצועים ליסעור במלחמת יוה”כ
בשלב זה העביר הבקר התראה על חדירות של מטוסים מצריים ממערב והורה על התרחקות מזרחה. זמן קצר אחרי הפנייה מזרחה והנמכה לגובה נמוך מאוד, הבחנו  מולנו בהד און ברביעיית  מטוסי קרב בכיוון מערב מגרדים את הדיונות.

במבט ראשון חשבתי שזו רביעיית עיט בדרך לתעלה אבל שבריר שנייה אחר כך החרטום עם כונס האוויר והצללית המבריקה לא השאירו מקום לספק – מיג 21.

אינסטינקטיבית שברתי שמאלה חריף, כל כך חריף שחצי מלוח האזהרות נדלק ובני התריע על נפילה רגעית של הלחצים ההידרוליים. המיגים זיהו אותנו מיידית והתארגנו לזוגות צמודים במעגל אינדיאני אופקי סביבנו.

המכונאים המוטסים התארגנו  מאחור ודיווחו על מיקום המיגים יחסית אלינו.

כל הניסיונות להודיע לבקר או לקרוא על ערוץ מצוקה חיילי לא נענו.

אנחנו לבד  עם המיגים, מגרדים חמאדה אין סופית ללא שום אפשרות לנתק קשר עין.

מדי פעם זוג מיגים התארגן ליעף וסוגר עלינו בצלילה שטוחה כאשר אנחנו מנסים לפנות לתוך הזוג המסכן כדי להגדיל מהירות סגירה ולהקשות על היעף.
המחזה של רשף התותחים מולנו ופגיעת הפגזים בקרקע לידנו נראה “כמו בסרטים”.

שיטת התפעול של המיגים הייתה לחוג סביבנו בשני מבנים מכונסים במהירות נמוכה, עד כדי כך שראיתי את מספרי שניים מתקשים לשבת במקום וחוטפים פליקים.

זה נראה אבוד.

טסנו עם המסוק כל כך נמוך עד שסכנת הפגיעה בקרקע הייתה לא פחותה מסכנת המיגים אבל בדיעבד הטיסה הנמוכה יצרה שובל אבק כבד שלמזלנו נראה ע”י מבנה של נשרים בגובה בינוני  שהיו בדרך למשימה אחרת.

הנשרים התארגנו זריז, ושיגרו צמד שפרירים שחלף מעלינו בצורה מדאיגה אבל פגע במטרה. שניים הופלו כשאחד הטייסים המצריים צנח בשלום ונלקח בשבי (לא על ידנו למזלו).

למיטב ידיעתי מיג נוסף הופל בדרך והאחרון נחת בשלום לתחקיר.

לא היה  לנו שום קשר עם הנשרים במפגש וגם לא לאחריו.

אמרנו  להם תודה בלב.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x