הפלת שלושה מיג 21 מצריים, 21.5.1969

בתאריך 21.5.69 הוזנקו אשר שניר ומנחם שמול מטייסת 119 שהיו בכוננות יירוט בבסיס רפידים, ליירט רביעית מטוסי מיג 21 מצריים שנראו חוצים את תעלת סואץ לכיוון סיני באיזור קנטרה. מייד בתחילת המפגש שיגר שניר, שהטיס את מטוס שחק מס’ 68 טיל, מיג נפגע, המשיך לטוס אך נפל מאוחר יותר.

בינתים מבסיס תל נוף הוזנקו רן רונן בשחק 03 וראובן רוזן בשחק 58. בהצטרפם לקרב השליך רונן את בידון (נתיק) הגחון, אך זה תלש את שני הטילים מכנפי מטוסו. הוא רדף אחרי מיג מזוג מיגים נוסף שהצטרף לקרב. טייס המיג הנרדף ביצע גילגול חבית גדול, רונן התקרב לטווח תותחים , ירה צרור והפיל את המיג.

שניר רדף אחרי מיג אחר וצימצם את הטווח, כשלפתע חלף אותו רוזן במרדף אחרי המיג. הצעקות בקשר לא עזרו ורוזן ירה במיג מטווח 400 מטר והפילו.

בעת ניתוק המגע נשאר מטוסו של רונן עם מעט דלק ומיג מצרי ישב על זנבו עד חציית התעלה. רונן נחת ברפידים עם 50 ליטר במיכלי המטוס. היירוט בוצע ע”י הבקר יאיר כפרי מיחידת הבקרה שהיתה ממוקמת בג’בל אום-מורג’ום, סמוך לרפידים.

קטע ממאמר מאת אלי לנדאו-סופרו הצבאי של “מעריב” שפורסם יום למחרת הקרב:


שלושה מטוסי “מיג 21” הופלו אתמול בקירבת תעלת סואץ . מטוס “מיג 21″ רביעי נפגע ולא נודע גורלו. אחד משלושת מטוסי ה”מיג 21” הופל ע”י טיל קרקע אויר מדגם “הוק”, השניים האחרים הופלו בקרב אויר ע”י תותחים.

קרב האויר החל בשעה 13.45 בגיזרה הצפונית של תעלת סואץ, כאשר ניראו לראשונה  4 מטוסי “מיג 21″ על מסכי המכ”ם כשהם עושים דרכם מאזור פורט סעיד לכיוון סיני.לעבר רביעית ה”מיגים”, שנעה בגובה 22,000 רגל, נורה טיל מדגם “הוק”. “מיג” אחד נראה מתפוצץ ושבריו נפלו על המלחה, בקרבת פורט פואד. טייס המטוס נהרג בהתפוצצות הזאת.

זו הפעם הראשונה שמטוס אוייב מופל בטיל מדגם “הוק”.

האמריקאים ירו טילים מדגם זה בויאטנם, אך כפי הנראה ללא הצלחה. ההצלחה הישראלית בענין זה תעורר כנראה ענין אצל המומחים לטיל זה.

 


במקביל עשו המצרים נסיון נוסף לחדור לתחום הישראלי בסיני, באזור האגם המר. כשמונה מטוסים ניסו בשעה 13.40 לחדור לשטח הישראלי. מולם התיצבו 4 מטוסי “מיראז'”  ישראליים, התפתח קרב אויר- אויר בגובה 20,000 רגל.

כעבור 2-3 דקות הצליחו שניים מטייסינו  להשיג עליונות על מטוסי ה”מיג” והפילום. טייס אחר ירה טיל, המצוי במטוסו, לעבר “מיג” פגע בו, אך לא ברור אם גם מטוס זה נפל , או הצליח להגיע לנחיתה, למרות התפוצצות הטיל לידו.

הקרב של אתמול השלים מעגל של 18 מטוסים מצריים שהופלו בזירה זו. הקרב מעל אזור המוצבים משך את תשומת ליבם של הלוחמים. אין ספק, כי שברי ה”מיגים” נפלו באזור שבו מוצבים חיילים מצריים.
 

תודתנו לאיתי משולם על העזרה בפרטים

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x